Vitajte 

Volám sa Katarína (Tumpachová) Javornícka, mám 42 rokov a som absolventka ŠUV (školy užitkového výtvarníctva) v Ružomberku. Vysokú školu nemám, pretože to nedovolila naša finančná situácia, no neľutujem, lebo na niektoré veci človek musí dozrieť sám...

Moje smerovanie nebolo ovplyvnené pedagógmi vysokých škôl a tak som mala možnosť venovať sa len tomu, čo ma baví. Obdobie strednej školy mi dalo veľa, škola bola široko zameraná a učili sme sa kresliť figury, maľovať rôznymi technikami, šiť od návrhu až po posledný šev aj komplikované modely. Naučila som sa rozumieť šijacím strojom, dodnes vediem kurzy šitia v mojej dielni, kde pomáham rôznym vekvým kategóriám začínať šiť, alebo zdokonaľovať sa ďalej.Už ako piatačka na základnej škole som sedela za strojom a prešívala veci, ktoré boli vtedy drahé a nedostupné. Celej rodine som upravovala odevy, skracovala závesy, popri tom som chodila na výtvarnú aj hudobnú. 

Na základnej škole som sa zúčastnila ajmedzinárodnej súťaže na zdravotnú tematiku, ktorú som vyhrala. Dodnes si odkladám článok a fotografiu s primátorkou v prestížnom časopise Common Health.Aktívne som sa začala venovať maľovaniu obrazov v roku 2010. Cítila som, že potrebujem tvorenie ako moju terapiu, po návrate z takmer dvojročného pobytu na Bratislavských Kramárov s mojou malinkou dcérkou, kde sme si prešli naozaj ťažkým odbobím. Venovala som sa aj maľovaniu na tvár, šitiu originálnych hračiek a vianočných dekorácii, ktoré ešte môžete vidiť v kategórii Môj online predaj na SaShe.sk v menu.

Po takmer 10 rokoch, náročných životných zmenách a dlhej tvorivej pauze sa konečne vraciam naspäť k tvorbe. Plná inšpirácie a nových nápadov pomaly realizujem všetko to, o čom premýšľam už celé roky. Pomaly zapĺňam svoj ateliér, skúšam techniky aj štýly a pracujem na svojich obrazoch. Moja tvorba je pre mňa terapia, ktorú potrebujem a veľmi mi chýbala.

Dodnes visí viac ako 210 obrazov u mojich spokojných zákazníkov po celom Slovensku aj v zahraničí. Najobľúbenejší je motív rozkvitnutej lúky, ktorý maľujem od srdca, svojim vlastným štýlom, rôznymi technikami a postupmi. Každý z nich je jedinečný, dodá Vášmu príbytku veľa pozitívnej energie, prírodný motív volne rastúcich kvetov v človeku vyvoláva príjemný pocit volnosti a slobody.

Mojou prioritou je starať sa o dcérku Simonku, ktorá má 18 rokov, má diagnostikovaný autizmus a je po ťažkej, takmer dvojročnej protinádorovej liečbe, ktorú sme absolvovali pred 17 rokmi. Následne v 2016 po vážnom úraze hlavy s krvácaním do mozgu a operáciou s komplikáciami, pre ktoré nemohla rok navštevovať školu, učila sa znova chodiť a zotavovala sa doma. V roku 2023 absolvovala rozsiahlu operáciu skoliozy s titánovou výstužou. Simonka trpí zriedkavou genetickou poruchou - oligodoncia. Nemá vyviutý trvalý chrup, v tomto období sa pripravujeme na 7 zákrokov v Prahe, kde postupne pripravia čeľusť na osadenie umelého chrupu.

Simonka je po protinádorovej liečbe, absolvovala polroka chemoterapie, následne transplantáciu kostnej drene, potom 16 krát rádioterapiu, teda ožiare, polroka udržiavaciu liečbu v tabletkách. Celkovo rok a pol v nemocnici. Všetko toto jej spôsobilo hormonálne, vývinové a metabolické poruchy. Porucha funkcie štítnej žľazy, celoživotne na liekoch. Následne absolvovala hormonálnu liečbu na podporu rastu, potom nás čakala operácia skoliózy, kde Simonke implantovali titánovú konštrukciu v plnom rozsahu celej chrbtice, konštrukcia je uchytená v 24 vrtoch v stavcoch a obmedzuje Simonku v pohybe. Skolióza bola esovitá 64 a 46 stupňov. Ak by sa nezoperovala, Simonka by skončila na vozíku. Nás čaká ešte rekonštrukcia chrupu, kôli genetickej poruche v kombinácii s ožiarmi nemá zasadený trvalý chrup. Budú ju operovať špecialisti v Prahe a čaká na Simonku 7 zákrokov, vrátane vystuženia ďasien zo štepov z bedrových kostí. Na koniec, po osadení umelého chrupu jej vymenia komplet čeľustné kĺby, ktoré sú nesymetrické a zdeformované kvôli ožiarom, ktoré absolvovala v prvom roku života. Dodnes je pod dohľadom lekárov pre nepriaznivý zdravotný stav.

Všetky tieto okolnosti výrazne ovplyvnili môj život, keďže krátko po liečbe som si prešla rozvodom, keďže manžel mi nebol oporou. Všetky starosti a povinnosti som znášala sama. Tvorba bola mojou terapiou a pomohla mi prekonať najťažšie obdobie. 

V súčasnosti už tvorím v ateliéri, kde sa veľmi rada realizujem, skúšam nové techniky a nápady. Skúšam tvorbu textúr, rôzne vzory a materiály.

Postupne plánujem robiť workshopy s tematikou textúry, či základnej maľby pre deti aj dospelých.

V prípade záujmu neváhajte ma kontaktovať ohľadom obrazu na mieru, či farebnosti podľa vášho želania.

Každým nákupom nám pomôžete na ceste k novému chrupu pre Simonku, nakoľko poisťovňa niektoré zákroky ani keramický aparát neprepláca.

Ďakujeme

katka0210@gmail.com

0908144402

                                                                 Rok 2016 krátko po operácii